Oud Beersel
Koniec 2002 roku to "koniec" browaru Oud Beersel. Wyprzedana została część majątku browaru a całe piwo z browaru zostało przejęte przez browar Boon i sprzedane przez browar 3 Fonteinen.
Serce boli jak rodzinny interes, historia czterech pokoleń rodziny Vandervelden przepadają niemal w jednej chwili, dla tego na początku 2003r. Henri Vandervelden zobaczył "światełko w tunelu" i zaapelował o znalezienie kupca na Oud Beersel.
Wtedy pojawił się Gert Christiaens, wielbiciel Oude Geuze z Oud Beersel.
Gert nie chciał dopuścić do zniknięcie tej części belgijskiego dziedzictwa piwnego, postanowił zrestartować browar. Po prawie trzech latach poświęconych na zdobywaniu doświadczenia, kursach słodowania, browarnictwa i fermentacji, opanował podstawowe techniki. W tym samym czasie warzył, uczył się z Henri Vanderveldenem, który stopniowo przeniósł swoją rodzinną wiedzę o browarnictwie i sztuce blendowania do "nowego browaru" Oud Beersel. Do pomocy w browarze Gert zaprosił swojego przyjaciela Rolanda.
Nowa firma Oud Beersel powstała w lipcu 2005 roku, a browar został oficjalnie ponownie otwarty pod koniec listopada tegoż roku wraz z uruchomieniem piwa Bersalis Tripel, którego sprzedaż pozwoliła na dalsze inwestycje w tradycyjną produkcję lambików. W 2006 roku Oud Beersel wstępuje do organizacji HORAL (Hoge Raad voor Ambachtelijke Lambicbieren), której misją jest promocja i ochrona tradycyjnych piw Lambic.
W marcu 2007 r. Oficjalnie wznowiono Oude Geuze i Oude Kriek z Oud Beersel. Rok wcześniej wypuszczono już niewielką partię, ale ta była bardzo ograniczona.
W 2016 roku browar inwestuje w zakup pola uprawnego o powierzchni 1,71 ha na tyłach browaru. Od 2017 roku na polu posadzono wiśnie Schaarbeekse, łącznie około 240 drzew. Wiśnie Schaarbeekse były oryginalnymi wiśniami używanymi w przeszłości do produkcji piw Lambic. Oud Beersel chciał ożywić tę tradycję, produkując własne wiśnie Schaarbeekse.
Dzisiaj browar cały czas inwestuje, rozwija się powiększając paletę swoich produktów.
No dobra, to tyle w szalom skrócie.
W poniedziałek napiszę o Bersalis Tripel Oak Aged. Jest to kolejna odsłona piwa, która pomogła reanimować stary browar.
Wtorkowa recenzja poświęcona będzie Schaarbeekse Oude Kriek 2020. Tu wydaje się wszystko jasne. Oude Geuze Barrel Selection Oude Pijpen (2020) - o tym piwie napiszę we środę. W ofercie browaru znajduje się Lambic w produkcji którego użyto zielonych orzechów włoskich - Green Walnut 2018. O tym piwie popełnię słów kilka we czwartek. Ostatnie, piątkowa recenzja poświęcona będzie piwu "okazjonalnemu" Oude Geuze Vandervelden 135. Więcej szczegółów o tym jak te piwa "zrozumiałem" w nadchodzącym tygodniu, zapraszam.
Komentarze
Prześlij komentarz